Kvalifikované pracovníky z Ukrajiny bude možné přijímat rychleji

pracovníky z UkrajinyNa návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka schválila vláda dne 27. července 2016 při svém večerním jednání Realizaci Koncepce navýšení kapacity Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra. Cílem této Koncepce je vyřízení vyššího množství žádostí o zaměstnanecké karty, která zakotvuje Režim zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny.

Režim umožňuje získat až pěti tisícům uchazečům ročně rychlejší zacházení při přijímání a vyřizování jejich žádostí o zaměstnanecké karty na Generálním konzulátě ČR ve Lvově, pokud bude jejich budoucí zaměstnavatel do Režimu zařazen. „Jsem velmi rád, že vláda dnes schválila návrh MPO, který představuje vedle stávajících projektů ekonomické migrace další systém řízené a výběrové migrace do ČR. Impulzem pro vytvoření Režimu je oživení ekonomiky, nárůst zakázek a otevírání nových pracovních míst ze strany našich firem,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

O zařazení do Režimu může požádat zaměstnavatel, který podniká na území ČR minimálně dva roky a je daňovým rezidentem v ČR dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, je v ČR registrován jako plátce zdravotního a sociálního pojištění, má vůči státu vyrovnané všechny závazky a splňuje další stanovené podmínky. „Věřím, že zakotvení Režimu představuje aktuální řešení pro české zaměstnavatele, kteří řádně podnikají, nicméně dlouhodobě nemohou obsadit volná pracovní místa z českých rezerv trhu práce. Lze předpokládat, že Režim zvláštního zacházení využijí především výrobní podniky, které dlouhodobě poptávají profese, jako je např. svářeč, programátor CNC strojů apod.,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.